Quantcast
Channel: The Krasnals
Viewing all 230 articles
Browse latest View live

"Dzień jest za krótki" - Everyday Life of an artist in Poland

$
0
0
"Dzień jest za krótki"
Galeria Miejska Arsenał, Poznań
Obraz The Krasnals do obejrzenia na wystawie trwającej do 16.02.2014

The Krasnals. Whielki Krasnal "Everyday Life of an artist in Poland". 2013. Oil on canvas, 35 x 45 cm

Wystawa jest poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają własne historie. Są to historie z życia wzięte, w których narracja jest snuta w pierwszej osobie. Napięcie pomiędzy figurą autora a podmiotem dzieła z jednej strony, a z drugiej – pomiędzy fikcją a prawdą przedstawienia tworzy oś tej wystawy.

Autobiograficzność sztuki najnowszej to rozległy temat, gąszcz tropów i możliwych podejść, zarazem artystycznych, jak i badawczych. Na wystawie wytyczone zostają dwie ścieżki. Pierwsza została już wymieniona: sprzeczności towarzyszące zapisywaniu własnego życia, frustracja diarysty. Jak zanotować wszystko? Dokonywać wyborów? Przewidzieć, co w przyszłości będzie ważne? Drugi trop to z kolei historia, która odbija się i w osobistych zapiskach, i w bardziej kronikarskim notowaniu codzienności.

Wystawa „Dzień jest za krótki” skupia się na wybranych przykładach sztuki dokumentu osobistego. Pokazuje wyraziste zastosowania pierwszoosobowej narracji, by zastanowić się dlaczego i w jakim celu artyści współcześni tak często bazują na własnej autobiografii, ujawniają siebie jako narratora, a zarazem bohatera, czy innymi słowy podmiot i przedmiot opowieści.

kuratorka: Magdalena Ujma
koordynatorka: Agnieszka Chodysz

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
współorganizatorzy:
Muzeum Współczesne Wrocław
Galeria BWA w Jeleniej Górze
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu
Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS

Wystawa i album dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Joseph Beuys: "Women do not know how to separate the soul from the body. Like Animals."

$
0
0
The Krasnals. Whielki Krasnal „Joseph Beuys:
'Women do not know how to separate the soul from the body. Like Animals.' /
'Kobieta nie umie oddzielić duszy od ciała. Jest istotą niezłożoną, jak zwierzęta.'”. 2014. Oil on canvas. 40x30cm.

Odkrywamy rąbek tajemnicy. Joseph Beuys podczas swojego pobytu w Poznaniu na Reichsuniversität Posen spotkał moją babcię – piękną Polkę. Oto efekt krzyżówki – artysta subwersywny rewolucjonista kontestator Krasnal. Mój ukochany dziadek, Joseph Beuys, którego nienawidzę, za to że wykorzystał moją babcię jak zwierzę. I oto dalszy ciąg efektu – ja. Zawsze zastanawiałem się skąd tekst o kobiecie, który odnalazłem w zapiskach u babci. Doszedłem do wniosku, iż musiał to być efekt jakiegoś rodzaju traumy doznanej w młodzieńczym wieku, intensywnej mieszanki emocjonalnej związanej z uczuciami do młodej kobiety i doświadczeniami na uniwersytecie przyrodniczym, np. wykładami o amebach.

Wspomnienia Josepha Beuysa: „Miało to miejsce na Uniwersytecie w Poznaniu, w czasie wojny, kiedy tam studiowałem. Wykład dotyczył ameby. I nagle, w połowie wykładu, dotarło do mnie jako prawdziwy szok to, iż stojąca przede mną pani profesor spędziła całe swe życie roztrząsając parę nieokreślonych obrazów pojedynczych komórek, znajdujących się gdzieś pomiędzy zwierzętami a roślinami. Tak mnie to przeraziło, iż stwierdziłem: Nie, to nie jest moja idea nauki. Ciągle jeszcze straszy mnie owa mała ameba na tablicy.”
Chuj jebany – kocham go i nienawidzę!

Nagroda Arteonu dla The Krasnals za 2013

„Co widać. Polska sztuka dzisiaj" MSN. Komentuje George Orwell.

$
0
0
The Krasnals. Whielki Krasnal „George Orwell:
'Dlatego kobiety są „bezmyślne”. Nie muszą bowiem myśleć, bo one same są wnioskami z myślenia.” / z cyklu GoodFellas'”. 2014. Oil on canvas. 35 x 45 cm.


Dziś mamy piękną, wręcz poetycką kliszę z pewnej kultowej historii. Oto jak wspaniale organizują Folwark MSN jego kuratorzy Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduta, przy okazji wystawy „Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na którą starannie, obiektywnie, według własnego gustu, ściągnęli z całej Polski ponad 70 najbardziej interesujących twórców.

„artyści awangardowi pierwszy raz nie działają w opozycji do systemu. Instytucje szybciej nawet niż artyści wychwytują, co jest ciekawego, gdzie leży szansa przekroczenia status quo. Obecne pokolenie młodych artystów jest pierwszą generacją, która wchodzi w świat sztuki już bardzo zdefiniowany, sprofesjonalizowany, z wyraźnie ustanowionymi hierarchiami i precyzyjnymi zasadami funkcjonowania. Powoduje to zupełnie inne decyzje i pozycje względem tego świata. Skrajnie różne od tych, jakie zajmowali poprzednicy, decydując się zostać artystami w trudniejszych warunkach. W efekcie następuje rodzaj paraliżu - wyczerpuje się narracja artysty, który jest przeciw wszystkim, który swoją obecnością w instytucji aktywnie ją kształtuje, poszerza jej granice, odmienia.
Przed chwilą nazwaliśmy ten moment konserwatywnym, ale można opisać go inaczej, jako ten moment, o który tak długo walczono.
Przypominają mi się słowa Wojciecha Bąkowskiego z jednego z wywiadów - mówił, że jest pogodzony z systemem artystycznym, bo ten system funkcjonuje prawidłowo, sprawnie wychwytuje najciekawsze zjawiska, nie zostawia zbyt wiele na offie. W undergroundzie jest pusto, wszyscy są w mainstreamie.”

Powyższy tekst w tłumaczeniu G. Orwella:

„Obecnie liczba mieszkańców folwarku powiększyła się znacznie, mimo że przyrost okazał się szczuplejszy niż spodziewano się tego w pierwszych latach. Urodziło się wiele zwierząt, dla których Powstanie było li tylko mglistą tradycją przekazywaną słownie. Inne zwierzęta zostały zakupione i nigdy nie słyszały o czymś podobnym przed swoim przybyciem. Folwark posiadał teraz trzy konie prócz Gospodyni. Były to ładne, dzielne stworzenia, chętne do pracy i koleżeńskie, ale bardzo głupie. Żadne z nich nie było w stanie nauczyć się alfabetu poza literą B. Wysłuchiwały tego, co im opowiadano o Powstaniu i zasadach Animalizmu, zgadzając się na wszystko, zwłaszcza na to, co wychodziło z ust Gospodyni, której okazywały synowski szacunek, lecz wydawało się wątpliwe, by wiele spraw dotarło do ich świadomości. Gospodarstwo rozwijało się teraz pomyślniej i było teraz lepiej zorganizowane.”

IZA KOWALCZYK TĘPI ANARCHISTÓW? Nowe konserwatywne oblicze niezależnej krytyczki.

$
0
0
Riposta Izie Kowalczyk na tekst Arteon how how, Arsenał how how...
http://strasznasztuka.blox.pl/2014/03/Arteon-how-how-Arsenal-how-how.html


The Krasnals, Whielki Krasnal "Witkacy: "Wyższością jednego człowieka nad drugim nie jest zdolność tworzenia rzeczywistości, tylko zdolność odpowiedniego teoretyzowania rzeczywistości już stworzonej"/ z cyklu GoodFellas". 2014. Olej na dupie. 45 x 40 cm


1. CZYM JEST ‘ZNACZĄCE WYDARZENIE’ DLA NOMENKLATURCZYKA?
Rozumiemy że sztuka którą proponujemy może nie odpowiadać pani zainteresowaniom. Jednak nie o tym jest mowa w pani tekście. To co pani w nim przedstawiła, to pogardliwe, prześmiewcze, cyniczne podejście NOMENKLATURCZYKA – a tego bądź co bądź się po pani nie spodziewaliśmy! Rasowy nomenklaturczyk dobrze wie, że dla nomenklatury wydarzeniami znaczącymi są tylko te, które organizowane są przez nomenklaturę, gdzie artysta jest zaproszony przez nomenklaturę, a koszty pokrywają fundusze publiczne. I to pani właśnie zarzuca nam, że nie mieliśmy znaczących wydarzeń? My, którzy od 6-ciu lat organizujemy wydarzenia i tworzymy sztukę na własny koszt? Przypomniał nam się Sierakowski z Wenecji w 2011 roku, sowicie obfinansowywany, który ‘doradził’ nam, abyśmy zrobili wreszcie coś ciekawego (w tłumaczeniu coś co mu się przyda). Jeśli chciała zobaczyć pani ‘znaczące’ wydarzenia, to mogła nas pani np. zaprosić i coś nam zorganizować. Ponad 2 lata malowaliśmy Bitwę „Statek Głupców”. Mimo iż kolaże na podstawie dawnych dzieł to jeden z pani ulubionych gatunków, to treść naszego obrazu pani nie pasuje – bo w sumie krytykuje cały ten bajzel, nikogo nie nobilitując. Gdybyśmy zrobili Bitwę wychwalającą gender, to by się pani rozpisała, że ho ho.

A czy nie przyszło pani, niezależnej i szczerej krytyczce na myśl, że bardziej znacząca od zorganizowanych z góry udziałów po publicznych galeriach (gdzie coraz bardziej prze się do tego iż artysta nie tylko ma wszystko opłacone, ale i otrzymuje niemałe wynagrodzenie), jest np. nasza stała obecność w internecie, gdzie przekazujemy cały czas treści? Wątpimy czy którykolwiek z polskich artystów jest aż tak aktywny i wytrwały, działając bez przerwy już szósty rok, bez poklasków, opieki i dopingu stada krytyków i kuratorów. To naprawdę trzeba chcieć, by tego nie zauważyć. Ale PANI NAJPRAWDOPODOBNIEJ OD WIELU MIESIĘCY W OGÓLE NIE WCHODZIŁA NA NASZEGO BLOGA, nie ma pojęcia co się tam dzieje, i pisze to co jej programowo pasuje, jak typowy krytyk ignorant piszący o wystawie na której nie był. Przykro nam, że pani zeszła aż tak nisko.

2. DLACZEGO PANI IZA TŁAMSI ANARCHISTÓW?
Obawiamy się, że oficjalnie już została pani zwerbowana przez mainstream. Niech pani w tym układzie nie bawi się w hipokryzję. PANI NIE SZUKA JUŻ ANARCHISTÓW, LECZ MA ZA ZADANIE ICH TŁAMSIĆ. Czy to właśnie nie są totalne działania spod skrzydła Stalina i innych dyktatorów? Proszę przyjrzeć się z dystansu, z innego punktu widzenia, czy nie dała się pani użyć przedmiotowo jako narzędzie do zwalczania anarchistów, w tym naszej grupy? Proszę się zastanowić!


3. WULGARNOŚĆ – PRETEKST.
A wulgarnością proszę się nie zasłaniać, bo dobrze pani wie, że to niewinne przewinienie w porównaniu z wagą tego co ma na sumieniu cała śmietanka art worldu – do której pani nie wiemy wciąż do końca – pretenduje, czy plasuje się na jakimś miejscu…. Zresztą wsparła pani nas na początku, dokładnie wtedy, kiedy byliśmy najbardziej wulgarni i atakowaliśmy personalnie. To co tu teraz pani wygaduje??? I przywołuje niesmaczne duchy Banasiaka? Z drugiej strony, ciekawe i zabawne jest obserwować, jak hasło ‘Krasnale są be’, stało się modne i nobilitujące salonach. Kto chce być cool, mówi właśnie w ten sposób.

4. PROWOKACJA O CHARAKTERZE TOWARZYSKIM
Zabawna sprawa również jeśli chodzi o ten cytat wklejony przez Bernatowicza. Wiedzieliśmy że to był świadomy zabieg, a pani - specjalistka od sztuki zaangażowanej, wielka analizatorka sztuki krytycznej, co lepsze fanka tych wszystkich działań prowokacyjnych, badająca właśnie techniki subwersywne – sama dała się sprowokować i nabrać na drobną zaczepkę. Bernatowicz zapewne ma teraz niezły ubaw. Jedynie Banasiak zawsze dawał się w ten sposób podpuścić, i czasami Kozłowski, co było suuuper... A wiadomo, że to był rodzaj takiej prowokacyjki towarzyskiej i myśleliśmy że pani będzie się z tego śmiała, a tu proszę, jaki tekścik pani wysmarowała:)


5. JAK SIĘ RODZI KRYTYK – FRUSTRAT – LEWACKA KONSERWA?
Przykro nam to stwierdzić, ale obawiamy się, że Pani tekst jest tylko i wyłącznie wyrazem frustracji, niezadowolenia, resentymentu, i to wszystko wynika tylko z tego, że to nie zaprzyjaźniona z panią osoba dostała stanowisko dyrektora, bądź to pani sama. Nie musi pani wylewać swoich żalów na nas, to nie nasza wina że dostaliśmy nagrodę Arteonu. Wręcz przeciwnie, ogromnie się cieszymy, tym bardziej że przyznana została nam przez pismo niszowe.

Nie wpadła pani na to, że to może pani została wchłonięta przez system i przychylność naszej grupie przeszkadza w pani karierze. I teraz próbuje się pani wykręcić, choć wtedy pisała pani szczerze. Wielokrotnie się nie zgadzaliśmy z pani opiniami, ale nie komentowaliśmy gdyż wierzyliśmy że jest pani krytyczką anarchizującą. Dobra, powiemy… również z szacunku do pani, bo byłyśmy pani studentkami i o tych wszystkich technikach dowiedziałyśmy się na pani wykładach. Pani była dla nas inspiracją i natchnieniem. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że to po części pani przyczyniła się do powstania The Krasnals. I co się z panią stało??? To my się zawiedliśmy, bo popiera pani coraz sztywniej swój program, wyłączając czysto ludzkie myślenie i szczerą wrażliwość. Pani teksty bardzo często są tylko i wyłącznie nudną lewacką tubą propagandową. Z czasem pani stała się ciężką, ponurą, konserwatywną, polską krytyczką, która przestała się bawić, zaczęła marudzić i straciła na świeżości. Z ubolewaniem musimy stwierdzić, że stała się pani starym zgredem. …No co się z panią stało pani Izo…?


6. THE KRASNALS - ZAWSZE BYLIŚMY PRZECIW UWIKŁANIU SZTUKI W POLITYKĘ.
W przeciwieństwie do tego co pani pisze, nigdy nie określaliśmy się politycznie, tym bardziej nie popieraliśmy żadnej opcji politycznej. Jesteśmy otwarci na krytykę i demaskowanie absurdów, które zagrażają wolności twórczej ze wszystkich stron. Nie my się przyłożyliśmy do tego, iż od wielu lat to właśnie lewa strona znajduje się na piedestale władzy, wykorzystuje sztukę dla wzmocnienia swej pozycji, jednocześnie sztucznie nobilitując jej artystyczną wartość. A wrzucanie nas do politycznego wora na podstawie jednego czy dwóch zdarzeń jest tendencyjne, nieuczciwe i co gorsza – mało szlachetne!
Thymos – to była dla nas znakomita okazja do prowokacji artystycznej, a nie pretekst by bawić się w gierki polityczne jak to zrobili inni wycofujący się artyści. Gdzie nasze prace na tej wystawie były polityczne, czy propagandowe? A co z grą artystyczną, prowokacją, culture jumming? Śmieszne jest to, że teraz, W MOMENCIE GDY NIE JESTEŚMY OD DŁUŻSZEGO CZASU W OGÓLE ZAINTERESOWANI POLITYKĄ, WYSKAKUJE PANI Z TAKIM TEKSTEM!??? Gdyby zainteresowała się pani najpierw tym co robią artyści o których zamierza pani napisać, łatwo można było by dostrzec, że polityka nas znudziła i mówimy teraz o całkowicie innych rzeczach. Może znalazłaby pani nawet co nieco na temat gender…? Czy naprawdę nie może pani dopuścić aby cokolwiek zachwiało domkiem z kart który pani misternie buduje?

7. AWANGARDA – POGARDZANY GŁOS POKOLENIA W SZTUCE
W wielu tekstach i działaniach udowadnialiśmy, że jesteśmy awangardą sztuki polskiej, gdyż zawsze byliśmy przeciw dyktacie klasyków, konserwatystów, do których oficjalnie zaliczono np. Sasnala, Rajkowską, Bałkę, Żmijewskiego, Althamera (http://the-krasnals.blogspot.com/2010/10/swiat-establishmentu-wspoczesnej-sztuki.html). NASZE PRACE I DZIAŁALNOŚĆ SĄ DALECE BARDZIEJ WYRAZEM EPOKI, GŁOSEM POKOLENIA I REFLEKSJĄ NAD KONDYCJĄ KULTURY, NIŻ KONSERWATYWNI, SZTYWNI I INTERESOWNI ARTYŚCI ESTABLISHMENTOWI SPOD POPRAWNIE POLITYCZNEGO SKRZYDŁA. A ta strona, której pani stała się orędowniczką, nie ma nic wspólnego z autentycznością, lecz tylko i wyłącznie z walką o dominującą wersję rzeczywistości. Jak pisał już Witkacy „Wyższością jednego człowieka nad drugim nie jest zdolność tworzenia rzeczywistości, tylko zdolność odpowiedniego teoretyzowania rzeczywistości już stworzonej.”


Niedawno pytała się pani, co stało się z polską krytyką sztuki. I tym tekstem sama pani dała sobie odpowiedź – stała się TENDENCYJNA. Straciła pani ideę sensu sztuki, zdolność jej postrzegania. Szkoda…

Pozdrawiamy słonecznie pochmurną panią Izę
The Krasnals

Aleksander Rodchenko ' Wciąż nie rozumiem, dlaczego widok dojrzałej kobiety obejmującej młodego mężczyznę szokuje, podczas gdy staruszek z młódką, chcący się w ten sposób pokrzepić, wydaje się naturalny…'

$
0
0
The Krasnals, Whielki Krasnal "Aleksander Rodchenko '

Wciąż nie rozumiem, dlaczego widok dojrzałej kobiety obejmującej młodego mężczyznę szokuje, podczas gdy staruszek z młódką, chcący się w ten sposób pokrzepić, wydaje się naturalny…' / z cyklu GoodFellas". 2014. Olej na płótnie. 61 x 40 cm


The Krasnals, Whielki Krasnal "Aleksander Rodchenko '
The Road from the Icon to the Photography is long'". 2014. Olej na płótnie. 50 x 40 cm
.

4.04.2014 - Wręczenie Nagrody Arteonu i pokaz Bitwy pod Grunwaldem

6-te urodziny The Krasnals

$
0
0
Dziś świętujemy - 6-te urodziny The Krasnals na Kremlu, czyli o tym jak Krasnale przypadkiem obaliły Putina. 
A już 4-go zapraszamy na poprawiny na wernisażu w Poznaniu!


Relacja z wernisażu w Poznaniu i wręczenia Nagrody Arteonu The Krasnals

$
0
0
Pierwszy w Poznaniu pokaz monumentalnego dzieła - słynnej "Bitwy pod Grunwaldem/Statek Głupców"oraz wręczenie nagrody Arteonu za rok 2013 grupie The Krasnals 
04 kwietnia 2014, PBG Gallery Skalar Office Center, ul. Górecka 1
http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/galeria/the-krasnals-bitwa-pod-grunwaldem-statek-glupcow-i-inne,2224880,8715722,t,id,zid.html#galeria
fotorelacja: http://chill-art.net/?p=3294
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,15745802,O__Tadeusz_Rydzyk_jako_swinia__Wystawa_The_Krasnals.html
http://wtkplay.pl/video-id-10433
http://wtkplay.pl/video-id-10418-the_krasnals_najbardziej_tajemniczy_artysci_w_polsce
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3391617,wspolczesna-bitwa-pod-grunwaldemgrupy-the-krasnals-w-skalarze,id,t.html?cookie=1  
http://www.radiomerkury.pl/informacje/kultura/wystawa-the-krasnals-w-poznaniu.html 
.





Zgłoszenie do prokuratury przez Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15750773,Obraz__papiez_ssie_sutek_swini_z_twarza_o__Rydzyka_.html
http://natemat.pl/97523,jan-pawel-ii-ssie-piers-ojca-rydzyka-jest-doniesienie-do-prokuratury-na-kontrowersyjny-obraz-ktory-zawisl-w-poznaniu
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/455447,donos-na-the-krasnals-zniewazyli-papieza-i-o-rydzyka-w-bitwie-pod-grunwaldem.html
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,15745802.html
http://wpolityce.pl/kultura/190225-poznanscy-artysci-pod-lupa-prokuratury-sledczy-sprawdza-dzielo-obrazajace-pamiec-bl-jana-pawla-ii 
http://wmeritum.pl/pseudo-artystyczna-grupa-the-krasnals-zgloszona-prokuratury/ 
http://niezalezna.pl/53816-obrzydliwy-obraz-obrazajacy-jana-pawla-ii-na-wystawie-w-poznaniu-prokuratura-sprawdzi-artystow?page=3
http://www.polskatimes.pl/artykul/3392891,bitwa-pod-grunwaldem-the-krasnals-zniewaza-jana-pawla-ii-i-rydzyka-artysci-odpowiadaja-na-zarzuty,id,t.html
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/455447,donos-na-the-krasnals-zniewazyli-papieza-i-o-rydzyka-w-bitwie-pod-grunwaldem.html
http://www.fronda.pl/a/odpowiedza-za-oplucie-jana-pawla-ii-i-o-t-rydzyka,36181.html
http://www.fronda.pl/blogi/po-prostu-pisanie/jan-pawel-ii-jest-doniesienie-do-prokuratury-na-kontrowersyjny-obraz-ktory-zawisl-w-poznaniu,38493.html
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,15750773,Obraz__papiez_ssie_sutek_swini_z_twarza_o__Rydzyka_.html  
http://www.sfora.pl/polska/Ten-obraz-zniewaza-Rydzyka-Rozwscieczyl-katolikow-a66417
http://forum.gazeta.pl/forum/w,28,150426157,,_Bitwa_pod_Grunwaldem_Statek_glupcow_.html?v=2 
http://tabloidonline.wordpress.com/2014/04/07/jak-sie-poswiecic-by-swietego-swiecic/ 
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,15758396,The_Krasnals_do_prokuratury_za_o__Rydzyka_przedstawionego.html 
http://www.fronda.pl/blogi/po-prostu-pisanie/jan-pawel-ii-jest-doniesienie-do-prokuratury-na-kontrowersyjny-cz-ii,38503.html
http://trajkotek.salon24.pl/578083,bitwa-pod-grunwaldem-statek-glupcow
http://www.fronda.pl/a/ks-prof-pawel-bortkiewicz-dla-frondapl-wstydze-sie-poznania,36207.html?page=2&#comments
reakcja środowiska: http://natemat.pl/97677,co-polska-sztuka-ma-siedziec-cicho-czy-siac-ferment-the-krasnals-znowu-prowokuja 
































IZA KOWALCZYK I RYSZARD NOWAK – ramię w ramię przeciwko The Krasnals za obrażanie o. RYDZYKA – to nie żart.

$
0
0


Historia sztuki pisana na nowo przez czołową feministkę sztuki, jedną z najgorętszych obrończyń teorii gender, skrajnie lewicową krytyczkę - panią profesor Izę Kowalczyk i prezesa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, prawą rękę dyrektora radia Maryja Tadeusza Rydzyka - pana Ryszarda Nowaka.

Coś jest nie tak…!? A może nie? Może to zwiastun końca wojny polsko-polskiej. Być może okaże się, iż Bitwa stała się zgodnie z zamiarem autorów przełomowym dziełem w historii sztuki Polski, zarówno jak i historii kraju, ponieważ potrafi pojednać zwaśnione strony. God bless Poland, God bless The Krasnals.

Acha, ale istnieje też inne prawdopodobieństwo – a może najzwyczajniej w świecie, z pani profesor Izy Kowalczyk doktora House od sztuki nigdy nie będzie? Nie potrafi rozpoznać zjawiska, postawić właściwej diagnozy… czyżby niekompetentna!?

A może potajemnie po prostu jest członkinią Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą? Proszę zwrócić uwagę na wypowiedzi pana Nowaka i pani Kowalczyk – niewiarygodne – ta sama retoryka.

Koniecznie posłuchać wypowiedzi w radiu Merkury! Karolina Staszak trzeźwo o wystawie w pierwszej części, w drugiej prof. Iza Kowalczyk.
http://www.radiomerkury.pl/informacje/kultura/wystawa-the-krasnals-w-poznaniu.html



AURORA

$
0
0
The Krasnals "Aurora / Wybuch Rewolucji Październikowej" 2008. Olej na płótnie. 130 x 180 cm

„To czego pragnę, już zostało mi narzucone przez patriarchalny porządek, który mówi mi, czego mam pożądać.” J. Lacan

Czy zardzewiała Aurora to dobry symbol na wyobrażenie współczesnych rewolucji?


.

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?

$
0
0



The Krasnals Whielki Krasnal "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? / tribute to Paul Gauguin". 2014. Olej na płótnie. 150 x 295 cm



„Kto to był? Przyjaciel? Dobry człowiek? Ktoś kto współczuł? Ktoś, kto chciał pomóc? Byłże to ktoś jeden? Czy to byli wszyscy?”

Kafka, Beckett, Ionesco, Mrożek…?

Dlaczego nikt mi nie chce powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi?

Wystarczy przyjąć, że Pi równa się 2 przecinek 89 i z każdego koła można zrobić błędne koło.

Złapani bohaterowie sielskiego obrazka – zamknięci w rutynie, w pewnej historii, zmuszeni do powtarzania czynności bez znaczenia; anty-dialogi losowo ściągnięte z kliszy, gra słowna i nonsens.

Czy jakiekolwiek logiczne rozumowanie jest w stanie zbliżyć ich do prawdy? Czują że coś jest nie tak. Jest Józef K., bezradny, z zapętlającym się w kółko pytaniem skąd się tu wziął i dlaczego, są Vladimir i Estragon czekający na Godota. Kręci się też dyrektor zoo i dmuchany słoń który odleciał. Jest i ostatni człowiek zastanawiający się nad przemianą w nosorożca. Są i inni, od czasu do czasu próbujący wyartykułować potrzebę komunikacji, choć za pomocą zupełnie różnych języków. Nie ma tylko wciąż Łysej Śpiewaczki…

Każdy ma swoją historię, swoje pytania, ale wszyscy zawieszeni są w jakimś fragmencie przestrzeni, trwają we fragmencie czasu.

Dwie z wielu możliwych zapewne odpowiedzi: albo logika nie zawsze idzie w parze z naturą, albo mimo wszystko zakradają się w niej błędy.
Jedna z możliwych ścieżek – w masochistycznym tropieniu rytmu i harmonii absurdu?








Jan Paweł II Święty. Pierwszy historyczny portret Świętego Jana Pawła II

$
0
0
The Krasnals, Whielki Krasnal "Święty Jan Paweł II". 27.04.2014. Olej na płótnie. 45x40cm
.

media o "Bitwie pod Grunwaldem TK

"My Słowianie" zwycięzcą Eurowizji 2014!

$
0
0
The Krasnals. Whielki Krasnal "My Słowianie". 2014. Olej na płótnie. 45x40cm.

"My Słowianie" zwycięzcą Eurowizji 2014! Przedstawiciele gender i feminizmu ponieśli sromotną klęskę z miażdżącą siłą energii atawistycznej.

Czyż to nie wspaniały proces redefinicji i ożywienia narodowych symboli?
Czas na nowe oblicze nowoczesnego patriotyzmu!

New Nazi Warrior / Infantka Conchita Wurst

$
0
0

The Krasnals. Whielki Krasnal " New Nazi Warrior / Infantka Conchita / z cyklu 'Piękno w Sztuce'". 2014. Olej na płótnie. 90 x 60 cm

ACHTUNG! New Generation of NAZI WARRIORS – „We are unstoppable”
Nowe oblicze dyktatury - GENDER po trupach do celu.
Jakikolwiek by nie był konkurs, jakość nie ma nic do rzeczy, najważniejsze aby wygrał gej, transwestyta lub lesbijka. Po raz kolejny gwałci się wolność sztuki sprowadzając ją do najniższego poziomu propagandy. Odbiorców traktuje się jak bydło, niezbędną czarną masę, wciskając kit, że ich głos ma jakiekolwiek znaczenie, a konkurs opiera się na zasadach demokratycznych.
Jak tak dalej pójdzie, pojawi się kolejny Hitler a co najmniej Bravick.
Triumf Conchity Wurst nie ma nic wspólnego z tolerancją (drag queen to nie nowość), lecz przede wszystkim z degradacją wartości intelektualnych. Wygrywa fascynacja patetycznym kiczem w kiepskim wykonaniu, w połączeniu z wykorzystaniem kolejnej okazji do medialnej prowokacji, manifestacji polityki genderowej i stoczeniu kolejnej bitwy politycznej. Po raz kolejny perfidne, instrumentalne traktowanie sztuki. Kultura zawsze była znakiem czasów, i zawsze zostawia ślady. Czy stoimy w obliczu zmiany kanonu piękna? Była Mona Lisa, była Marylin Monroe – czy teraz gotowi jesteśmy na dominację kanonu Conchity? Jeśli tak, to uważajmy na przeciwległy biegun. Historia ma to do siebie że lubi się powtarzać. Ten sam kraj wydaje na świat bliźniaki - Hitlera i Conchitę.
Gdzie przebiega granica między tolerancją a dyktaturą?
Pamiętajmy co zrobił Hitler mając jedno jądro, a ta osoba ma dwa, i to jakie!
Jedno trzeba przyznać Wurstowi - że spektakl odegrał perfekcyjnie, doskonale wykonał zadanie polityczne.

Jealousy

$
0
0
The Krasnals. Whielki Krasnal "Jealousy / Dagny Juel, Edvard Munch, Stanisław Przybyszewski". 2014. Olej na płótnie. 40 x 100 cm
Edvard Munch "Jealousy". 1907. 75x98 cm


Jealousy, 1896
Lithograph
46.5 x 56.5 cm

The gloomy-looking figure gazing out of this scene is Munch's friend, the Polish writer Stanislaw Przybyszewski. Munch had an affair with his friend's wife, which is what the imagery refers to. The lithograph relates to a similar painting by Munch of 1895, in which the nude female figure picks an apple from the tree behind her - a reference to the temptation of Adam by Eve. Munch was simultaneously attracted to, fearful of, and puzzled by women. These conflicting feelings are presented in his art: desire is tinged with pessimism, anxiety and melancholy.

http://gundersencollection.com/index.php/gundersen-collection-munch-articles/17-munch-jealousy-2
A large number of sketches and drafts resulted in the painting we now know as Jealousy. It was painted in Berlin in 1895, during the time when he was among the intellectual clique of the city that used to frequent the wine bar Zum schwarzen Ferkel. The female centre of attraction of this circle was the modern, emancipated Dagny Juell, who had come to the city in 1893 to study music. After just a few months, she married one of Munch’s friends and the leading figure of the circle, the German-Polish writer Stanislaw Przybyszewski. Many of the men in the group felt attracted by her – including Munch himself and August Strindberg.

The domestic triangles that were in the offing may have inspired Munch to use the motif. The person portrayed displays likenesses with Przybyszewski, who is shown here en face and pushed right forward in the picture surface. The face with the staring eyes is surrounded by a dark surface. Munch wrote about the motif: “A mysterious gaze, that of the jealous man – in these two gimlet eyes, as in a crystal, many reflected images are concentrated – The gaze is enquiring, interested, hateful and full of love – the quintessence of the woman all of them have in common.”ii The basis for his jealousy and dark thoughts, as enacted in his mind, is made clear in the right-hand section of the picture. A lightly clad woman is openly flirting with a male figure – Dagny and Munch?
Both Strindberg and Przybyszewski mentioned Munch’s picture, and the latter dealt with the theme in his own literary works, such as The Vigil (1893) and Overboard (1896). When Munch exhibited the picture in Paris in 1896, Strindberg wrote the following: “Jealousy, the sacred awareness that one’s soul is one’s own, that it abhors being mingled with another man by woman’s agency. Jealousy, a legitimate egoism, born of the instinct to preserve the self and the race. The jealous man says to his rival: ‘Away with you, worthless fellow; you will warm yourself at fires I have kindled; you will inhale my breath from her lips; you will suck my blood and remain my slave, for you will be ruled by my spirit through this woman, who has become your master.’”

http://tomojkawalekpodlogi.blogspot.com/2013_06_01_archive.html
Dagny, norweska piękność, która rozpalała wszystkich napotkanych mężczyzn, nawet homoseksualistów. Rudowłosa, inteligentna, błyskotliwa, mieszanka świętej i ladacznicy, wiejskiej panienki i femme fatale, potrafiła być namiętną kochanką, równym partnerem w dyskusji intelektualnej, kumplem, przyjacielem, żoną i matką. Samodzielna i niezależna, decydowała o swoim życiu w czasach, gdy kobietom odmawiano do tego prawa.

The Krasnals na okładce The Brooklyn Rail.

$
0
0


Special issue of the Brooklyn Rail.

Cover: The Krasnals







.

Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach 30.05.2014

$
0
0
Whielki Krasnal "Whielcy Polacy / Wojciech Jaruzelski". 18.06.2008. Olej na płótnie. 50 x 70 cm

„Zamek” w Reszlu - wystawa "Bitwy pod Grunwaldem" The Krasnals

$
0
0

wystawa "POZDRAWIAMY! THE KRASNALS"

Kurator: Grażyna Prusińska - prezes Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
wernisaż 14 czerwca 2014 r.,  godz. 18.00.wystawa czynna do końca sierpnia

http://reszel.muzeum.olsztyn.pl/pozdrawiamy-the-krasnals,1424 




W Galerii „Zamek” w Reszlu zaprezentowana zostanie powstała w 2010 r. Bitwa pod Grunwaldem, czyli statek głupców, olej, płótno, 430x990 cm.

Obraz kontynuuje swą trasę po Polsce. Rok temu można było go oglądać w Warszawskim Rempeksie, w kwietniu natomiast w Poznańskiej PBG Gallery Skalar Office dzięki nagrodzie Arteonu 2013 dla The Krasnals.  Tak jak dzieło Matejki - dzięki inicjatywie jego nabywcy bankiera Rosenbluma, odwiedzało różne miasta w kraju, Krasnalowa wersja Bitwy pod Grunwaldem przeznaczona jest dla wszystkich Polaków. Dlatego też zamierzamy odwiedzić z nią jak najwięcej miejsc, dotrzeć w najdalsze zakamarki. Tak aby wszyscy mieli możliwość obejrzenia na żywo aktualnej wersji Polskości i zastanowienia się nad jej kondycją.  To swoistego rodzaju konfrontacja przeszłości z teraźniejszością i wgląd w teraźniejszość - poprzez pryzmat dzieła znanego wszystkim Polakom, wpisanego niejako w poczet archetypów polskości. Prosimy zatem i zachęcamy do zgłaszania się kolejnych miejsc, które chciałyby u siebie gościć pracę, i rozpropagować ją w swoim lokalnym środowisku. 

Pozostałą cześć ekspozycji zajmą prace, w których grupa odnosi się do funkcjonowania dużej części państwowych i komercyjnych galerii sztuki, działalności kuratorów, ich wyborów. The Krasnals kontestują te działania, proponują własne, alternatywne (Biennale w Wenecji 2011, Festiwal Malta w Poznaniu, 2011), ale przyjmują zaproszenie Muzeum Współczesnego Wrocław i biorą udział w głośnej w 2013 roku wystawie „Dzień jest za krótki”. W 2014 – wystawa na obu kondygnacjach Galerii „Zamek”.









Viewing all 230 articles
Browse latest View live